historia
Mieszkańcy Gostkowa od dawna marzyli o własnym kościele. W 1947 roku msze św. odbywały się w szkolnej salce. Warunki nie były właściwe i dlatego przeniesiono się do pałacu Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Na przełomie lat 1949/50 rodzina Szymańskich wydzieliła na kaplicę świetlicę w ich budynku, gdzie przed wojną mieścił się bar. Ksiądz Alojzy Machaj przystosował ją do sprawowania liturgii. Msze św. w tej sali odbywały się do 1997 roku.
Już w latach siedemdziesiątych zamierzano wybudować kościół. Uniemożliwiał to brak ziemi pod budowę. Stało się to możliwe dopiero w latach dziewięćdziesiątych, kiedy państwo Grzonkowie przekazali jako darowiznę hektar ziemi. Pierwsze starania podjął ks. Edward Zieliński, który zachorował i zmarł. Jego dzieło przejął ks. Stanisław Roszak.
Projekt kościoła podsunęła pani Krystyna Krzemianowska z bytowskiego urzędu. Wzorem był kościół w Płociczu koło Zamartego. Projekt wykonał pan Alojzy Erdmańczyk z Chojnic.
Po zatwierdzeniu projektu w czerwcu 1997 roku rozpoczęto budowę systemem gospodarczym.
Prace nadzorował pan Zygfryd Grabski. Wykonawcą była firma pana Franciszka Węsierskiego, przy dużym współudziale mieszkańców wioski. Spory wkład wniosła Kuria Diecezjalna w Pelplinie, Urząd Miasta w Bytowie, zakłady pracy oraz parafianie z Bytowa.
21 czerwca 1998 roku ksiądz biskup Piotr Krupa wmurował kamień węgielny przywieziony z Ziemi Świętej. W połowie budowy zmarł pan Grabski. Obowiązki przejął ksiądz Roszak.
Wystrój kościoła na dzień dzisiejszy pochodzi z poprzedniej kaplicy oraz z kościoła św. Katarzyny z Bytowa. Pod koniec grudnia 2009 roku wzniesiono 32- metrową wieżę kościoła.
11 czerwca 2010 roku, na zakończenie Roku Kapłańskiego, Ksiądz Biskup Diecezjalny powołał do istnienia nową parafię pod wezwaniem św. Jana Marii Vianney'a. 4 sierpnia tegoż roku parafia obchodziła swój pierwszy odpust połączony z wprowadzenie w urząd proboszcza ks. Czesława Narlocha – pierwszego proboszcza tej parafii. Uroczystości tej przewodniczył ks. Biskup Diecezjalny Jan Bernard Szlaga.
W 2010 roku została wykończona i dostosowana do zamieszkania plebania. W następnym roku wykonano elewację i ocieplenie plebanii. W 2012 roku wymieniono wszystkie piętnaście okien w kościele, które zostały wykonane z aluminium. W roku 2013 wykonano elewację kościoła. Wystrój kościoła: krzyż w prezbiterium oraz tabernakulum, malowanie ścian wykonano w 2015 roku. W kolejnych latach wykonano posadzkę z kamienia(2016), zakupiono dębowe ławki do kościoła(2017) oraz sedillia do prezbiterium(2018).
W dalszej perspektywie mamy zamiar kolejno upiększać wnętrze kościoła pod kierunkiem pani projektant Doroty Żarskiej.